“Национални символи в унгарското народно изкуство”

Със своя изложба в Шумен гостува музеят на втория по големина град в Унгария. Неговата история е над 100 годишна, а за развитието му основен е приносът на Фридеши Дьорд Дери. През 20-те и 30-те години на миналия век видният индустриалец и неговият брат даряват своите ценни културно-исторически колекции на града. Днес музеят „Дери“ съхранява артефакти, свързани с археология, изкуство, нумизматика, естествена история, фолклор, местна история, културна история, занаяти, история на фотографията и литературна музеология.

В Регионален исторически музей – Шумен ще бъде представена част от етнографската колекция на музея, съдържаща унгарски национални символи – гербове, корони, хералдически животни, флагове, хусарски фигури. Открояват се глинените съдове във форма на хусари, керамична посуда декорирана с характерната за страната орнаментика, както и разнородни артефакти, носители на държавните знаци, изработени от текстил, кожа, рог, дърво и др.