Етно фолклорен фестивал “Черга” – Плиска, 2018

През настоящата 2018 г., на 7 и 8 юли, Регионален исторически музей – Шумен инициира за първи път в своята история етно фолклорен фестивал „Черга“ – Плиска 2018. Музеят е пазител както на материалното, така и на нематериалното културно-историческо наследство и в тази връзка е напълно естествено да бъде инициатор и организатор на подобен форум. Мястото, избрано за провеждането му е Национален историко-археологически резерват „Плиска“, където са основите на първата българска столица и нашето желание е именно там да покажем етническото многообразие на съвременна България с неговата палитра от музика, песни, танци и традиционни обичаи на етносите от съответните краища на страната.

Въпреки че е обявен като Национален фестивал, в него ще участват и представители зад граница – ученически клуб „Български сърца” от село Кулевча, Одеска област, Украйна (дългогодишен партньор на културната институция), които ще представят на публиката съхранения от поколения български фолклор, пренесен от техните деди в сегашната им родина.