Изложбата „Гривни звънкат под възглаве… Майсторство и изящество в куюмджийския занаят” може да бъде разгледана в Мраморното фоайе на музея от днес. Тя е съвместна и се реализира от Етнографски музей на открито „Етър” и регионалните исторически музеи в Шумен, Ловеч и Габрово.

Артефактите са от периода края на ХVІІІ – първите години на ХХ в. – време, по което куюмджийството е толкова престижен занаят, че майсторите са почитани наравно със свещениците, учителите и другите първенци на общността. Изложбата запознава посетителите със съдбата на известни в миналото майстори, с използваните от тях техники, със специфичните инструменти, модели и форми. Близо 400 експоната представят двете характерни направления при художествената обработка на метали – златарството (изработка на ювелирни предмети от благородни метали) и дюкмеджийство (създаване на предмети от неблагородни метали).

Специален модул е предназначен за децата, които имат възможност да се запознаят с куюмджийството докато се забавляват и играят. Видеоматериали представят интересни тематични презентации, като например „Как се гласи сокай” и „Основни техники в производството на изделия”, предвидена е възможност и за творчески занимания.

Регионален исторически музей – Шумен участва с близо 100 експоната, голяма част от които са изработени от местния майстор-златар Иван Христов Куюмджиев.